laupäev, 30. september 2017

Motivatsioon-raske leida, veelgi raskem hoida :)

Motivatsioon- raske leida, veelgi raskem hoida :) 

Kas trenni võib vahele jätta? Lihtne vastus sellele on, et ei tohi!
Oleme kõik kuulnud neid vabandusi miks mitte trenni minna: "Mul küll pole aega treeninguteks!", "Ma olen liiga väsinud!", "Täna võtan vabalt, homme teen trenni!"
Tegelikkuses on asi siiski ainult prioriteetides. Tihtipeale on nii, et kui meil tekib mingitel perioodidel rohkem toimetusi siis esimene mille me ohverdame on reeglina just treeningud. See tundub olevat kõige mõistlikum lahendus tekkinud ajadefitsiidile. Kui meil pole oma paljude toimetuste kõrvalt aega oma sõbrannade/sõprade, sugulaste jaoks, siis kust seda aega neile näpistada? Ikka trenni arvelt näpistame, aga ei tohiks. Miks? Sest trenn on siiski ennekõike parim investeering sinu vaimsesse ja füüsilisse tervisesse! Tänapäeva karjäärile ja tarbimisele orienteeritud maailmas on stress, läbipõlemine ja depressioon laialt levinud ning antidepressandid üks enim müüdud ravimigruppe. Infotulv, kiire elutempo, liiga vähene uneaeg ning üldise kehalise koormuse tohutu vähenemine viimasel sajandil, sh viimastel aastakümnetel väsitavad psüühikat ja mõjutavad meie ajukeemiat.

Ok, võib olla sa ei maganud öösel piisavalt, võib olla on sul olnudki tööl hullumeelne päev ja koju jõudes avastad, et diivan vaatab sind kutsuvamalt kui eales varem. Ja no mis siis sellest on kui jätad selle trenni vahele ja lebotad hoopis täna...?
AGA just sellistel puhkudel peaksid sa kohe kindlasti trenni minema! Miks?  Sellepärast, et just pingelistel päevadel on sul vaja "auru välja lasta"  ja selleks pole paremat moodust kui trenni tegemine. Trenn on vaieldamatult parim viis stressi maandamiseks ja seda nii füüsiliselt kui vaimselt! Ja ei saa salata, et mida pikemalt sa trennist eemal oled seda raskem on sul taas "ree peale" saada.

Üks sagedasemaid põhjuseid motivatsiooni kadumiseks on, aga hoopis suure hurraaga trennidega alustamine, seades endale täiesti ebareaalsed eesmärgid (a´la paari nädalaga super vormi jne). Liitudes selleks mitmete erinevate treeningutega ja püüdes jõuda trenni 5-7 päeva nädalas. Ja kui siis kuu või paari pärast avastatakse, et polegi oma eesmärke saavutanud siis tekib frustratsioon ja tõrge trennide vastu. Sageli on inimene selleks ajaks ka juba füüsiliselt väsinud trennidest, sest pole trennide vahele jätnud piisavalt aega taastumiseks.
Teine põhjus ületreenimiseks on see tohutu positiivne tunne, mille me trennist saame.... ei ole saladus, et treenimine vabastab endorfiine ja tekitab heaolutunde. Kui keha harjub selle "narkootikumiga", siis ei ole enam raske leida aega, võimalusi, rääkimata motivatsioonist, et seda õnnetunnet üha uuesti ja uuesti kogeda ja sellepärast saabki treenimisest sõltuvus ja inimene liitub kõikvõimalike trennidega, andmata endale aru, et see ei lõpe hästi. Selliseid olukordi mil inimese treeningud muutuvad trenni tegemisest trennis käimiseks, ei ole lihtne pealt vaadata..., aga paraku näen seda liiga sageli. Püüan küll sellistes olukordades anda nõu, et liigne agarus on ogarus, aga trennist saadav "õnnehormoon" teeb sageli oma töö ja minul jääb üle vaid kõrvalt vaadata ja loota, et inimene saab aru, et teeb omale sellise trenniga kasu asemel kahju.

Aga kuidas siis teha trenni nii, et säiliks motivatsioon?
*Alusta tasapisi, trenn peab saama sulle harjumuseks.  
*Tee omale treeningplaan, sest nii on sul lihtsam rajal püsida. Sinu treeningud peavad olema sellised mis sinu arengut ja sooritusvõimet toetavad. Ideaalne kombinatsioon minu puhul on jooks, ujumine, ÜKE, SPINN ja jõusaal. 
* Sea omale reaalsed ja täidetavad eesmärgid (tahad kaotada 6kg nädalaga või kasvatada suuri lihaseid kahe nädalaga ei kuulu nende sekka).       
*Liitu mõne treeninggrupiga. Seltsis on alati lihtsam treenida kui üksi, sest üksinda treenides ei tule sa oma mugavustsoonist välja ja sinu treeningud on seega vähem efektiivsed. Kuuludes mõnda gruppi saab üksteist inspireerida ja motiveerida ja ka nn madalseisus olekust on palju kergem välja tulla kui keegi sind pidevalt trenni utsitab :)
* Premeeri ennast aeg-ajalt. Olgu selleks siis kinokülastus või patupäev sinu lemmiktoitude näol, positiivselt mõjub see sulle igatahes. 

JA ÄRA SIIS UNUSTA, ET AINUS KEHV TRENN ON SEE TRENN,  MIDA SA EI TEINUD!

reede, 29. september 2017

Jooksmine ja jõutreening

"Kas mul ikka on jõutreeninguid vaja?"
Seda küsimust kuulen ma pidevalt... 
Paljude arvates piisab ainult jooksmisest (või muust liikumisest) - arvatakse, et kui jooksed siis oled nagunii pealaest varbaotsteni terve kui purikas, super toonuses ja mida rohkem kilomeetreid nädalas läbid seda uhkem. Isegi teadlased ei suutnud selles osas üksmeelele jõuda enne käesolevat aastat :)  
 Võib olla oled sina üks neist vähestest õnnelikest kellel on õnnestunud vigastusi vältida ka ilma jõutreeninguteta (sellisel juhul õnnitlen), aga üldiselt on levinud ütlus. et sa pole õige jooksja kui sul pole olnud (jooksu)vigastust :)
Miks meil siis on vaja jõutreeninguid? 
Ei saa salata, et peale 30ndat eluaastat hakkab sinu lihasmass taanduma ja see asjaolu muudab jõutreeningu äärmiselt oluliseks (ja mitte ainult jooksjatele vaid kõigile).                                                             Meie keha on tervik, seega peame sellele eest ka mitmekülgselt hoolt kandma.                           Jooksjate jõutreeningu võime jagada kaheks:                                                                                              Jooksuharjutused- aitavad parandada jooksutehnikat ja muudavad sinu kõõlused elastsemaks ja vigastustele vastupidavamaks.                                                                                                         Üldkehalised harjutused (ÜKE)- on mõeldud jooksjate üldise füüsise arendamiseks.                              Selleks, et joosta maratoni (või mis tahes distantsi) ei piisa vaid sinu väledatest jalgadest- kogu sinu keha (selg, tuhar, korset jne) peavad olema treenitud.  Jooksmine (eriti pikamaajooks) koormab sinu keha ühekülgselt ja lihased mis on tugevamad muutuvad veelgi tugevamaks ja need lihased mis on nõrgemad jäävad veelgi nõrgemaks. Siinkohal tulebki appi jõutreening- jõutreening aitab treenida tugevamaks ka nõrgemad lihased ja aitab vähendada nn imbalansi lihaste vahel.  Paraku on nii, et kui üks kehaosa on tugev, aga teine nõrk siis lööb see rivist välja kogu keha, sest tugevamad lihased püüavad kompenseerida nõrgemate tegemata tööd ja see omakorda põhjustab tugevamate lihaste ülekoormust ja see omakorda viib juba vigastusteni. Selleks, et vigastusi vältida peaksid sa tegema jõutreeninguid vähemalt kord nädalas (meie jõutreeningutega saad liituda  siin ) Samuti paraneb jõutreeninguid tehes sinu ainevahetus ja rüht. Hea rüht muudab sind jooksurajal ökonoomsemaks ja sa kulutad palju vähem energiat.                                                                                                                      Jõusaal kui jõutreeningute üks osa - jooksja võiks vähemalt kord nädalas külastada ka jõusaali, et oma jõutreeninguid veelgi mitmekesisemaks ja tõhusamaks muuta.                                                    Aga ei saa üle ega ümber tõsiasjast, et IKKA VEEL levib paljude (eriti just naiste) seas arvamus, et nii pea kui jõusaali uksest sisse astud ja hantli kätte võtad siis oled suur ja lihaseline nagu HULK :) ja seepärast kardetakse jõusaali minemist. No ei taha pettumust valmistada, aga ei ole see (suurte)lihaste kasvatamine nii kerge ühti - vastupidi see vajab suurt tööd ja aastate pikkust pühendumist ja vastavat toitumist.  Veel üks suur mure seoses jõusaaliga on see, et kardetakse, et ei osata seal midagi teha, aga seegi hirm on põhjendamatu, sest tänasel päeval on igas jõusaalis treenerid kes abistavad sind meeleldi nii seadmete kui treeningkavadega (väga hea jõusaali ja pädevad treenerid just sinule sobiva kava koostamiseks leiad siin ). 

esmaspäev, 11. september 2017

KULDNE PIIM

Ehk kurkumipiim on iidsest Indiast pärit jook, mis aitab väga paljude tervisehädade vastu ja annab elujõudu.
See aitab hästi unehäirete korral ning paljude teiste seas ravib ka selliseid levinud tervisehädasid nagu külmetusviirused, kurguvalu, seedehäired, kõhulahtisus, ärritunud soole sündroom, menstruaaltsükli krambid, peavalu ja artriit. Ka aitab see ennetada paljusid vähke, leevendada depressiooni, puhastada maksa ja verd, kiirendada ainevahetust, leevendada valu ning kaitsta südame-veresoonkonna haiguste eest.
Joogi põhiline kasu seisneb kurkumis (kurkumist saab lähemalt lugeda siit siin ) leiduvas aines nimega kurkumiin, mis tugeva antioksüdandina on põletikuvastane ja valu vaigistav. Kurkumi kasu tervisele suurendavad must pipar, kaneel ja kardemon